EEG je jedním z nejběžnějších neurologických vyšetření, a i když se ho řada pacientů obává, většinou není důvod ke strachu – EEG nebolí a nezávisle na tom, co jeho výsledky nakonec přinesou, je úkolem neurologa, aby se pacient během vyšetření cítil komfortně a nemusel se stresovat. EEG se v neurologických ordinacích provádí především při bolestech hlavy, po operacích, po úrazech nebo při podezření na epilepsii a podstoupit ho může v zásadě každý pacient, včetně dětí nebo těhotných žen. Každý pacient má ale odlišné potřeby a aby pro něj lékař mohl zajistit skutečně kvalitní péči, musí se to promítnout i ve vybavení ordinace.
Úkolem EEG je zjištění elektrické aktivity mozku, jejíž průběh může indikovat řadu neurologických potíží nebo naopak zdravý stav po úrazu nebo jiném zásahu. Pro zjištění EEG je tak nezbytné sledování elektrických potenciálů přímo na povrchu hlavy pacienta. Aby byl průběh vyšetření co možná nejpohodlnější pro lékaře i pacienta, používají dnes neurologové ve svých ordinacích elektrodové čepice, díky kterým je možné elektrody pohodlně upevnit, aniž by pacient pociťoval jakýkoli diskomfort – v ideálním případě to pro pacienta naopak znamená, že průběh vyšetření takřka nepostřehne. Bohužel to ale v současných neurologických ordinacích stále ještě není pravidlem.
Protože je to právě elektrodová čepice, která takřka výhradně zprostředkovává kontakt pacienta s přístrojem EKG, dělá to z ní jednu z nejdůležitějších součástí vybavení neurologické ordinace vůbec. Jak potvrdí řada lékařů ze své vlastní praxe, pokud si pacient během vyšetření EEG na něco stěžuje, je většinou na vině právě elektrodová čepice, se kterou se většina z nich dosud neměla možnost setkat. V řadě případů je čepice nepohodlná, tlačí a na první pohled vypadá tak trochu děsivě. Těžko se pak pacientům divit, pokud k vyšetření přistupují s větší úzkostí, než by bylo třeba.
Každý lékař, kterému na pohodlí svých pacientů alespoň elementárně záleží, by tak měl mít zájem využívat vybavení, které nebude pacienty naopak odrazovat. V oblasti EEG čepic je dnes lékařům k dispozici celá řada produktů, zjistit, které z nich jsou skutečně na vysoké úrovni kvality a které jsou naopak pro komfort pacienta katastrofální, se dá zjistit až z dlouhodobého používání. Pokud se dá soudit z toho, které produkty hodnotí vysoko běžní neurologové a které zároveň splňují všechny technické parametry, patří k jednoznačným favoritům elektrodové čepice české značky AKME. Ta se v oboru pohybuje už přes dvacet let a za tu dobu se jí podařilo vyvinout své produkty na úroveň, která dokáže uspokojit náročné lékaře i pacienty. K výhodám vzhledem k pacientovi se dá počítat mimo jiné netypicky vysoká úroveň estetiky i dostupnost mnoha různých variant a velikostí. Pro lékaře je zase zásadní, že jsou čepice AKME kompatibilní se všemi běžnými variantami EEG strojů, které ordinace využívají.
Společnost AKME je jednou z nemnoha českých firem, které mají v oblasti zdravotnického vybavení dlouhou tradici a které prodělaly dost dlouhý vývoj na to, aby své výrobky skutečně dovedly k dokonalosti. I když je její specializace relativně úzká, stala se už její značka v řadě neurologických ordinací zavedeným pojmem. Spousta dalších ordinací přesto nadále válčí se zastaralým nebo nevyhovujícím vybavením, aniž by si sami lékaři uvědomovali, že tím své pacienty vystavují zbytečnému stresu. Ani skuteční profesionálové, kteří mají ke svým pacientům vřelý vztah, se ale bez kvalitní techniky neobejdou – a od toho tu jsou firmy, jako je AKME, které ke svým produktům přistupují s opravdovou poctivostí. Zvýšit každodenní komfort pacientů s neurologickými potížemi je snadné – stačí jen začít.